(сн. Sportsimages.bg)

18 отбора кандидати за финали за момчета до 12

December 24, 2013 | Superbasket.bg

18 отбора са очертаващите като кандидати за 12 места за финалите за момчета до 12-годишна възраст в мъжката част на подрастващите у нас. Всеки регион вече има своите фаворити, предстои изиграването на втория етап от междуобластното първенство във всеки един от тях и след това предстоят зоните. Шестте зони ще определят и 12-те отбора, които ще са финалисти на тазгодишния шампионат за момчета, родени през 2002 и 2003 година. Зоналните квалификации за финалите ще са доста интересни и тази година, тъй като само първите два отбора от тях ще добият право на участие напред. Важно е да се отбележи, че първият отбор от регионалните първенства ще бъде домакини на зоните, а най-добре представилия се втори също ще участва в зона на местно ниво. Третият и четвърти тим във всеки регион ще пътува до съседна зона, докато петият и шести в далечна такава.

По-долу избраните отбори от отделните региони като най-сериозна се очертава битката във Витоша. БУБА баскетбол, Левски и Шампион 2006 нямат загуба след първия етап и се фаворити в този регион. Много близо след тях е ЦСКА, който сериозно може да се намеси за място сред първите два тима.

В останалите пет региона се очертават по два фаворита за домакинство на зона като очакванията са, че Евробаскет и Академик Варна трудно ще се наместят на едно от първите два места. Те със сигурност ще търсят своя шанс в зоните за евентуално участие на финалите.

Впечатляват резултатите до момента на Черно море, Рилски спортист, Тунджа Ямбол, Делфин, Етър и Дунав 2007. Тези пет отбора са и фаворити за попадане сред финалистите за момчета до 12 за тази година. Скрита резерва може да се каже, че е отборът на Доростол Силистра, който въпреки, че не впечатлява с резултатите до момента винаги играе съществена роля на финалите за малките възрастови групи. Под въпрос ще бъде класирането на финали за Балкан, както и това на един от отборите от регион Родопи - Академик Пловдив и Хебър. Също ще бъде интересно кой софийски отбор ще наруши спокойствието на отборите в регион Мизия (Етър и Дунав 3007) в зоната, която ще им бъде дадена там.

Хебър

Крайните класирания в отделните региони ще станат ясни след завършване на всички срещи от междуобластните шампионати. След това идва разпределянето им по зони, които ще определят и финалистите (по два от всяка зона) на шампионата за момчета до 12. Финалите са във втората половина на май, а в тях ще участват както обикновено 12 отбора. Победителите от зоните ще бъдат поставени, докато заелите втори места ще бъдат разпределяни спрямо тях. Отбори от една и съща зона не могат да попаднат в една и съща група на финалите. В тях в двете предварителни групи от по 6 отбора се играе на принципа всеки срещу всеки, а първите два от тях играят на кръст на полуфинали. Победителят за тази възраст (2002/2003) от преди две години е БУБА баскетбол, който на финала спечели драматично срещу Рилски спортист с резултат 31-29. Левски пък стана трети след победа над Овергаз с 32-21.