Кристиян Икономов (Sportsimages.bg)

Истинско дерби между БУБА и Шампион 2006 при 12-годишните

March 09, 2014

На зрелищно дерби от втория решителен етап на междуобластното първенство за 12-годишни (родени 2002/03) станаха свидетелите в залата на стадион "Васил Левски". Съперниците днес - Шампион 2006 и БУБА баскетбол единствени нямаха загуба до момента, а това нормално предизвика интерес сред любителите на баскетбола сред най-малките. Двуобят предложи доста емоции, четириминутно продължение (толкова се играе за тази възраст, ако резултатът от редовните 40 минути е равен), а накрая победата отиде за БУБА баскетбол с резултат 62-56. Това бе трета поредна победа за възпитаниците на Емилия Кръстева само от този втори етап, а Шампион 2006 остава втори в класирането с актив от 2 победи и 1 загуба.

Първата петица на Шампион 2006 влезе по-успешно в мача и дори успя да поведе с двуцифрена разлика - 22-9 след 10 минути игра. БУБА баскетбол отговори от своя страна през вторите 10 минути и на почивката преднината на Шампион 2006 бе съкратена до само 4 точки - 28-24. След почивката новият старши треньор на Шампион - Галина Стоянова размени петиците и остави своята по-добра за последната част. Това рефлектира и на статуквото на терена, а БУБА баскетбол направи прелом и обърна резултата в своя полза. Играчите на Шампион 2006 отбелязоха само 2 точки в тази четвърт срещу 15 за БУБА баскетбол.

Последва истинска драма в последната част. БУБА баскетбол контролираше срещата до заключителните две минути, а Шампион 2006 от своя страна не допусна съперника да се откъсне. След два поредни коша на Шампион 2006 разликата бе сведена само една точка - 51-50 в полза на БУБА и оставащи 20 секунди до края. Съставът на Шампион 2006 обаче имаше само два отборни фаула и в следващите 10 секунди те изконсумираха останалите два. Но...грешка от аута на състезател от БУБА баскетбол изведе Кристиян Икономов директно срещу коша и той не пропусна да отбележи и изведе своя отбор напред с точка. БУБА баскетбол изнесе бързо топката, а Мартин Ангелов бе фаулиран в последната секунда преди да прозвучи финалната сирена. Гардът на БУБА баскетбол пропусна първият наказателен, но бе хладнокръвен при втория и прати мача в продължение.

В него Ангелов взе нещата в свои ръце и отбеляза 9 от 10 точки за тима на БУБА баскетбол. От своя страна съотборниците му изиграха по-добре в защита в тези допълнителни 4 минути и допуснаха само 4 точки. Краен резултат 62-56 за БУБА баскетбол.

Ангелов завърши с най-много за победителите - 29 точки, а Лъчезар Тошков добави 13. Александър Витанов остана с 6, а Румен Божилов и Алекс Ватрачки се отчетоха с по 4.

Отборът на Шампион 2006 остави отлични впечатления и също заслужаваше успеха. Те бяха и на крачка да го постигнат и като цяло показаха също много характер и борбеност. Кристиян Икономов бе най-резултатен за тях с 20 точки, Константин Паисиев добави 11, а Константин Дочев завърши с 8.

Съставът на Левски допусна Академик 17 да бъде близо само през първото полувреме, но през вторите 20 минути дръпна сериозно и постигна убедителна победа с резултат 70-38. Това нарежда момчетата на Иво Константинов на трето място към момента с актив от 2 победи и една загуба.

Трима състезатели се отличиха за малките "сини" баскетболисти - Калин Кабакчиев отбеляза 21, Виктор Германов добави 17, а Димитър Панайотов 12 точки. За състава на Академик 17 Борис Иванов бе най-резултатен със 16 точки.

Левски загуби срещата за бронзовите медали от турнира за Купата на България. В спор за третото място "сините" баскетболистки отстъпиха на Дунав Русе с резултат 63-73.

Кръгът завърши с мач между ЦСКА и Славия, а убедителен успех постигнаха "червените" баскетболисти. Те също имат 2 победи от 3 мача, а Славия заедно с Академик 17 все още нямат успех от втория етап.

Следващият кръг е на 23 март, а тогава два мача привличат внимание - голямото дерби ще бъде между отборите на Левски и БУБА баскетбол, както и срещата между Шампион 2006 и ЦСКА.