(сн. Sportsimages.bg)

Момчетата на Шампион 2006 отстъпиха, но се класират за финали

April 28, 2014 | Viasport.bg

Отборът на Шампион 2006 - момчета до 12 годишна възрат се класира за финалите на републиканското първенство. Те победиха в четири мача в зоната и отстъпиха само в последната среща с отбора на БУБА баскетбол. В него младите баскетболисти на БУБА победиха с 64-50, а турнирът се игра в залата на националния стадион „Васил Левски”.

Тепърва обаче предстоят най-важните битки – тези от финалите, които ще са в средата на следващия месец, но все още не се знае къде. Според информация на Viasport.bg кандидатури ще подадат Варна и съвместно ЦСКА и БУБА.

Мачът между БУБА и Шампион се очакваше с голям интерес, защото предишната им среща завърши 62:56 за БУБА, но след продължение. Началото на двубоя бе изцяло за домакините, като Лъчезар Тошков и Иван Павлов спечелиха първата четвърт, вкарвайки всичките точки за своя тим. Следващата част отново бе за БУБА, който на полувремето имаше аванс от 14 точки. През тези 20 минути момчетата на Шампион изпуснаха поне дузина наказателни удари.

След почивката те заиграха по-добре и намалиха пасива си. Лъчезар Тошков и Борис Петров натежаха с фаулове, като първият извърши в 24-ата минута петото си лично нарушение. Най-интересният момент, който се оказа и може би ключов в мача, дойде минута по-късно. Тогава състезателят на БУБА Иван Павлов при спряла игра удари с топката Йордан Данчев (Шампион) и логично бе дисквалифициран, като остави своите съотборници в намален състав.

По регламент за тази възраст във всяка част участие могат да вземат максимум по шест баскетболисти. Треньорката на Шампион Галина Стоянова и президентът на клуба Лъчезар Коцев обаче постъпиха джентълменски, като извадиха свой играч, за да продължат двата тима в равни състави. Коцев дори заяви, че е готов да понесе наказание за това си деяние, защото по правилник няма право да го прави умишлено.

До края БУБА поддържаше аванс между 8 и 14 точки, като сирената дойде при 64:50. Мартин Ангелов отново бе най-резултатният не само за своя тим, а и въобще на терена със 17 точки. Лъчезар Тошков добави 14, а дисквалифицираният Иван Павлов – 9. Кристиян Икономов с 12 и Виктор Маргаритов – 11 бяха най-резултатни за загубилите. Може би основната причина за поражението на Шампион, който спечели борбата под двата коша, бяха многобройните пропуски от наказателната линия.

Отборите на БУБА и Шампион се класират за финалите на държавното първенство, а отпадат Славия, Спортни таланти НСА, Локомотив и Костенец.