Кадетите на България (Viasport.bg)

Кадетите с драматична победа срещу Грузия

December 17, 2015 | Viasport.bg

Националният отбор по баскетбол за кадети (U16) започна с труден успех Балканската купа в Букурещ.

В първия си двубой от група В нашите надиграха Грузия с 67:63 след доста оспорван мач в Букурещ, белязан от непрекъснати обрати. Победата им дойде пред погледа на Павел Маринов, който се състезава в местното първенство в тима на Динамо (Букурещ), а в почивния си ден бе дошъл да наблюдава младите надежди на България. Утре от 10:30 нашите играят срещу втория отбор на Румъния.

Двубоят започна оспорвано, но постепенно Грузия взе лек аванс. Нашите допуснаха доста грешки в нападение и позволиха на съперника да се откъсне напред при 17:12. След добро включване на Цветомир Чернокожев, България намали до 2, но отново започна да грешки и загуби първата част с 5 точки при 17:22. Нашите започнаха много силно втората част със серия 7:0 и успяха да обърнат при 24:22, след като държаха противника близо 5 минути без кош. Оспорвана се запази втората част. До края на първото полувреме двата отбора си размениха на няколко пъти водачеството, но кадетите ни удържаха аванс от 2 точки след 20 минути игра.

Третата част не започна никак добре за нашите, които нямаха кош цели 5 минути. Грузия направи серия 7:0 и поведе с 41:36. Последва таймаут и смяна на цялата петица и нашите отново се върнаха в мача, за да завършат наравно след 30 минути. Националите ни запазиха водачество почти през цялата последна четвърт. Те увеличиха дори до 58:50, но постепенно противникът започна да намалява. 1:15 мин преди края резултатът бе изравнен при 63:63.

Последва таймаут, а след него Везирски изведе Чернокожев до кош за 65:63. Нашите изпуснахa два фаула, но затегнаха защита и не позволиха на съперника да отбележи в следващите три атаки. Казаров без фаулиран и отбеляза един, за да вдигне до 66:63. Снед него Чернокожев изпусна два фаула, но Грузия сбърка и 6,5 сек до края Николай Михайлов бе фаулиран. Той бе точен при единия наказателен удар и увеличи преднината до 67:63, което бе и крайният резултат.

Българският тим показа по-добър процент на стрелба от средно разстояние от своя съперник - 26/61 (42%) срещу 24/82 (29%) за Грузия. Те овладяха 8 борби повече – 58-50, но извършиха 10 грешки повече – 31 срещу 21.

Цветомир Чернокожев бе най-резултатен за успеха с дабъл-дабъл от 25 точки и 11 борби, а 10 отбеляза Камен Пенчев, който имаше и 8 грешки. Николай Михайлов овладя цели 17 борби, но вкара 7 точки.

За Грузия над всички с 28 точи бе Иракли Кочиашвили, а 20 добави Отар Пертая.