Кадетите на България

Лъчо Коцев изведе кадетите до успех над Словения

February 02, 2016 | Bgbasket.com

Българският национален отбор за кадети записа първа победа в приятелския международен турнир В Турция, в който участва с някои от най-силните отбори на възрастта си. Днес баскетболистите на Лъчезар Коцев надвиха Словения с 69-65 в мач между отборите, които нямаха победа в групата до момента. Така българите вече са с 1 победа и 4 загуби, а словенците са с 0-4. Утре в последния си мач от група А националите ни срещат Латвия от 16.45 часа.

С този успех отборът ни до 16 години „показа” на мъжкия национален отбор, че Словения е преодолим съперник, поне на тази възраст. През лятото България ще бъде в група именно със словенския тим в квалификациите за Евробаскет 2017.

Отборите бяха много равностойни от началото на мача и след няколко смени на водачеството словенците имаха преднина при 19-17 след една част. Националите ни взеха водачеството в началото на втория период и бяха напред в голяма част от него, но преди почивката съперникът поведе и след едно полувреме имаше точка преднина – 34-33.

България записа серия от 10-0 за начало на третата четвърт и запази преднина през цялата й продължителност, като след 30 минути водеше с 3 точки – 51-48. Последните 7 минути от мача бяха и най-интересните от него. В тях отборите многократно смениха водачеството и изравняваха след игра кош за кош. При малко повече от 2 минути преди края резултатът беше 64-64, а изключително ценни 4 поредни точки дадоха преднина на отбора ни. България затегна защитата и за последните 3 минути и половина от мача допусна само точка в коша си, за да удържи победата.

Цветомир Чернокожев изигра пореден страхотен мач и записа третия си дабъл дабъл от четири мача в Турция. Той завърши мача с 19 точки и 10 борби. Много силно се включи Мартин Стефанов, който записа 17 точки и 6 борби, а по 10 отбелязаха Николай Михайлов и Костадин Лазаров. За Словения Максим Горбачов записа 21 точки.