България до 18 (сн. Bgbasket)

България до 18 години влизат без загуба във втората фаза

July 29, 2012 | Bgbasket

Националният отбор на България за девойки до 18 години завърши първата фаза на Европейското, дивизия В без загуба. Тимът ни записа инфарктна победа с 67-60 над Финландия в четвъртата си среща от група В и по този начин остана с 4 успеха и без загуба. Отборът ни спечели групата и заедно с втория в нея и първите два тима от група А (вероятно Португалия и един измежду Австрия и Унгария) ще образуват група Е. Българките ще влязат в нея с една победа, тъй като резултатите от тази фаза се зачитат. Следващият мач на отбора ни е на 1-ви август, а съперникът ще стане ясен след края на първата фаза утре.

Мачът започна много силно за финландките, които записаха 7 последователни точки в началото. Страхотна серия от 12-2 за възпитаничките на Таня Гатева обаче обърна резултата в тяхна полза, а след равностойни минути до края на първата четвърт българките водеха със 17-14. Националките ни успяваха да запазят минимален аванс през втората част, като няколко пъти съперникът беше на косъм от обрат. Той стана факт две минути и половина преди почивката, а след едно полувреме Финландия водеше с 30-28.

След като отборите си размениха по няколко коша след паузата, финландките водеха с 3 точки, след което настъпи близо петминутна точкова „суша”, през която отборите не отбелязаха нито точка. Добра серия на Финландия в края на третата част пък изведе тима със 7 точки напред при 45-38.

Българките обаче не спираха да гонят съперника си и до средата на третата част се приближиха само на точка от него при 49-50. Точно 5 минути преди края на мача пък резултатът бе изравнен за 51-51 и така всичко започна отначало. В началото на най-важните минути от мача българките поеха инициативата и поведоха, но съперникът беше плътно зад тях. При малко повече от минута до края Радостина Димитрова изведе България с 3 точки напред. Неин успешен наказателен удар плюс пробив на Вероника Петкова направиха аванса на българките 5 точки при 62-57. 33 секунди преди края Димитрова отново застана на линията и вкара едната си стрелба за 63-57, а победата бе на косъм. След като Петкова и Борислава Христова не трепнаха за четири успешни наказателна удара в края, България триумфира в мача.

Отборите бяха много равностойни във всички статистически показатели, освен два – България предизвика 23 нарушения на съперника, а извърши 17, а също така финландките имаха кошмарен процент от наказателната линия – 7/18 (39%), докато при българките успеваемостта много добра – 25/30 (83%), а в края това се оказа решаващо.

Най-резултатна за победителките с 18 точки бе Борислава Христова, а много силно с по 14 се включиха Радостина Димитрова, която хвана и 13 борби, както и Ива Костова. С по 8 точки и 6 борби пък се отчетоха Вероника Петкова и Калина Аксентиева.

За Финландия най-резултатни с по 11 точки бяха три баскетболистки – Ясмине Доливо, Нора Йервикангас и Мария Ейенен.