(сн. Sportsimages.bg)

България тръгна с успех в евроквалификациите, би Румъния

August 01, 2013 | Гонг

Националният ни отбор по баскетбол стартира успешно европейските квалификации, след като победи като гост Румъния в Констанца с 68:84 точки. В следващия си мач България приема другия тим в групата Исландия във Варна на 4-и август, а на 10-и е домакинството на Румъния.

Близнаците Деян и Калоян Иванови, както и натурализираният гард Бранко Миркович изнесоха основната тежест на двубоя и имаха най-голям принос за успеха. Деян завърши с 27 точки и 8 борби, а Калоян с 15 точки и 5 борби. Плеймейкърът Миркович се отчете с 20 точки, 5 борби и 6 асистенции. Добри думи за играта си заслужи и Иван Лилов, който записа 9 точки, 6 борби и 4 асистенции.

Селекционерът избра да започне със състав: Бранко Миркович, Чавдар Костов, Иван Лилов, Деян Иванов и Николай Върбанов. Националите доминираха през първата четвърт, като поведоха със 7:0, но позволиха румънците да наваксат изоставането си. България дръпна с 6 точки при 17:11 три минути преди края на частта, но последваха някои грешки и в последната си атака домакините вкараха за 21:20 точки в тяхна полза след 10 минути игра. През втората четвърт румънците поведоха с 25:20 и 27:22, но българите бързо си върна инициативата и изравниха при 29:29 и 34:34. В края на полувремето националите дори дръпнаха с 4 точки при 42:38, но пак в последните секунди домакините бързо върнаха кош и почивката дойде при 42:40 в полза на България.

Баскетболистите ни влязоха отлично във второто полувреме с тройка на Бранко Миркович за 45:40. Деян Иванов и пак сърбинът с бг-паспорт Миркович реализираха, за да стане разликата 10 точки- 52:42 точки. До края на частта България задържа разликата с точна стрелба най-вече от наказателната линия, тъй като фаулирани бяха Миркович, Деян Иванов и Калоян Иванов. Последната четвърт започна при резултат 60:51 точка в полза на националния ни отбор, като след кош на румънците и тройка на Божо Аврамов разликата пак стана 10 точки- 63:53. Две поредни тройки на Иван Лилов донесоха най-голямата преднина на България до момента – 69:58 точки 6 минути преди края на мача. В оставащото време баскетболистите ни не оставиха съмнение в превъзходството си и постепенно увеличаваха разликата, която достигна 14 точки при 80:66 по-малко от 2 минути преди финала.

Националите спечелиха борбата под коша с 52 борби срещу 42 за румънците, но и двата тима направиха много грешки- 18 за България и 17 за Румъния. Интересното е, че българите демонстрираха добра успеваемост от наказателната линия, като вкараха 24 от 28 опита и бяха по-точни при стрелбата от далечно разстояния, като записаха 10 тройки от 19 опита.

За Румъния най-резултатен бе Андрей Мандаке с 18 точки. В този първи кръг Исландия почива, защото групата е с три отбора.