България (сн. Sportal.bg)

България с три точки аванс преди реванша в Естония

August 29, 2013 | Bgbasket

Българският национален отбор победи Естония с 58-55 и натрупа малка преднина в първия мач от финала на квалификацията за Евробаскет 2015. Отборите изиграха много оспорван мач, преминал през много обрати, а всичко остана да се реши в ответната среща, която ще се играе на 1-ви септември в Естония. Националите ни могат да си позволят загуба най-много с 2 точки, за да станат първият отбор след домакините, който ще си осигури място на Европейското след две години.

Отборите започнаха с доста високо темпо, но и двата извършваха доста грешки и имаха неточни стрелби. Резултатът се развиваше равностойно през цялата продължителност на първата четвърт. След края й България имаше 6 пропуска от тройката, а Естония – 7 пропуска и две успешни, а националите ни водеха с 16-15. В началото на втория период защитата на естонците заработи и след серия от 7-0 те си създадоха аванс. България играеше хаотично в нападение в средата на втория период, а съперникът раздаваше топката в атака и успя да задържи преднината си. Националите не успяваха да намерят отговор на действията на съперника си, но в самия край вкараха 5 поредни точки и намалиха изоставането си на 4 точки при 31-35. Предимството на България през това полувреме беше борбата под коша, както и многото получени нарушения и реализирани наказателни удари.

Феноменално начало на второто полувреме за националите ни блокира категорично нападението на Естония, която нямаше кош повече от 6 минути. Това доведе до серия от 13-0 и общо 18-0 от края на второто полувреме. Баскетболистите ни надиграваха съперника си категорично през третата част и изглеждаха коренно различно от предните 10 минути. Разликата за първи път стана двуцифрена при 47-37 за националите ни, а те продължаваха да водят след 30 минути – 50-41. Последната четвърт започна с две поредни тройки за Естония, които намалиха разликата само на 3 точки. Националите ни не бяха отбелязали точка близо 4 минути, а игра кош за кош в средата на последната част запази малката разлика на българите. Отборите продължиха да са равностойни до края и България взе малка преднина преди реванша.

България спечели категорично борбата под коша с 45-31, но отстъпваха в стрелбата общо от игра – 31% срещу 38%. Най-резултатен за отбора ни с 15 точки бе Калоян Иванов, който добави и 11 борби за дабъл дабъл. Деян Иванов добави 12 точки и 5 асистенции.

За Естония най-много вкара Райн Вандеман – 11 точки, а 8 добави Сийм-Сандер Вене.

Седмо място за момчетата на Шампион 2006 (14) след успех над Делфин
Шампион 2006 пусна втора контестация за нередовно картотекирани играчи на Етър 49
Лъчезар Коцев: Победата за децата не е най-важното, колкото да има еднакъв критерий